Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

VIDEO/ Real Madrid kualifikohet për në finale, Valencia e pafat në “ruletën ruse”

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Real Madrid kualifikohet për në finale, Valencia e pafat

Real Madrid dhe Valencia nuk ia kanë dalë që të vulosin fatin e takimit në 120 minuta, pasi çdo gjë u mbyll në shifrat 1-1. Çerekfinalja e parë e Superkupës së Spanjës sheh Real Madrid teksa kualifikohet për në finalen e madhe ku do të gjejë fituesen e çiftit Barcelona-Betis.

Goli i Benzema nga pika e bardhë e 11 metërshit nuk mjaftoi për të dhënë kualifikimin mbretërorëve, pasi  në sekondat e para të pjesës së dytë ishte Lino i cili vendosi baraspeshën. Ancelotti dhe Gattuso u duhej të mbanin "frymën" deri në ekzekutimin e penalltive pas 120 minutave lojë që nuk ndryshuan shifrat e takimit.

Real Madrid - Valencia 1-1

Superkupa e Spanjës

Faza gjysëmfinale

Stadiumi: King Fahd International

Arbitër: Alejandro Hernandez

Formacionet zyrtare:

Real Madrid: Courtois: Vazquez, Militao, Rudiger, Nacho; Valverde, Kroos, Camavinga; Rodrygo, Benzema, Vinicius..

Valencia: Mamardashvili; Correia, Comert, Cenk, Gaya; Musah, Almedia, Lato; Lino, Cavani, Kluivert..

Momentet e ndeshjes: 

Penalltitë

46' Valencia e nis furishëm pjesën e dytë, Lino realizon golin e barazimit

38' Benzema nuk gabon nga pika e bardhë Real Madrid merr kryesimin

19' Cavani i rrezikshëm për portën e madrilenëve, Courtois shpëton Realin 

15' Valverde bën kërcënimin e parë. Valencia me fat pasi mungon vetëm shënjestra

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga