Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

VIDEO/ Fitore mes drithërimash për Ronaldon, Gana spektakolare ndaj Portugalisë

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Fitore mes drithërimash për Ronaldon, Gana spektakolare ndaj

Portugali – Ganë 3-2

Kupa e Botës Grupi H Ndeshja: Portugalia ka arritur të mund me shifrat 3-2 Ganën në një duel të zjarrtë. Fitore e vlefshme pasi i ngjit në kuotën e 3 pikëve portugezët, po aq sa dhe Zvicra. Gana nuk arriti të bënte më shumë në këtë duel ku treguan një potencial të madh, duke vënë në vështirësi portugezët. Pjesa e parë u mbyll në shifrat 0-0. Në 45 minutat e dyta ishte një lumë golash, sa në njërën portë në tjetrën. Portugalia nisi serinë e golave me një penallti të kthyer në gol nga Ronaldo, por reagimi i ganezëve ishte i menjëhershëm ku Ayeë vendosi baraspehën. Felix dhe Leao realizojnë një dygolësh të shpejtë duke marrë kryesimin, por vetëm 9 minuta më pas Bukari do realizonte golin e dytë për Ganën, që nuk arrin më shumë në këtë takim.

Formacionet zyrtare:

Portugalia: Costa, Silva, Cancelo, Dias, Fernandes, Guerreiro, Joao Felix, Neves, Otavio, Pereira, C. Ronaldo Gana: Ati-Zigi, Abdual Samed, Amartey, Ayew, Baba, Djiku, Kudus, Partey, Salisu, Seidy, Williams Komenti minutë pas minute:  90'+9' Përfundon takimi
89' Bukari rihap fatet e takimit, një pjesë e dytë e çmendur
80' Leao trefishon shifrat, i mjafton vetëm 1 minut në fushën e lojës 
78' Joa Felix nuk gabon i vetëm me portierin, shfrytëzon në mënyrë fantastike gabimin e ganezëve
73' Ayew sjellë barazpeshën. Gana tregon forcën ndaj portugezëve
72' Kudus tenton nga distanca, por qendrore për gardianin Costa
63' Ronaldo realizon golin e tij të parë në Katar, Portugalia merr avantazhin 
55' Kudus bën një sprint fantastik, por gabon në momentit fundit 46' Nis pjesa e dytë, topi i takon ganezëve 45'+2' Mbyllet pjesa e parë 40' Ronaldo tenton përsëri, por topi shkon jashtë.
10' Ronaldo shpërdoron mundësinë e artë 1' Starton ndeshja me topin e shkelmuar nga Portugalia     Momenti prekës për Ronaldon, gjatë himnit.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga