Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

“Tërmet” në Manchester, Premier League akuzon CYTI-n për shkelje financiare

Shkruar nga NEWSPORT
“Tërmet” në Manchester, Premier League akuzon CYTI-n
Një lajm “bombë” vjen nga Anglia ditën e sotme. Sipas “Sky Sport Uk” Premeir Lëague ka akuzuar Manchester Cityn për shkelje të shumta të rregullave financiare. Kjo çështje tashmë është dorëëzuar në një komision të pavarur. Akuazat kanë të bëjnë me informacionin financiar në lidhje me të ardhurat, detajet mbi pagat, rregulloret e UEFA-s, përfitimin, qëndrueshmërinë dhe bashkëpunimin me hetimet e Premier League. Manchester City njihet si ato klube që shpenzojnë shumë, sidomos në transferimet e lojtarëve dhe pagat e tyre. Kujtojmë se dy blerjet më të fuqishme të tyre të kohëve të fundit ishin Grealish, Haaland dhe Kalvin Phillips. Kujtojmëse një situatë të tillë ka përjetuar edhe Juventusi, të cilit iu zbritën 15 pikë nga sezoni aktual. Sanksionet që mund të përballen Citizens janë edhe largimi nga garat europiane, heqja e trofeve të Premierligës. Nëse diçka e tillë ndodh do mund të përfitonte Liverpool, ku do shpallej automatikisht fitues i sezoneve paraprake kur “The Reds” ishin vetëm një pikë larg Manchester Cityt.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga