Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Tensionet Marok – Algjeri, surpriza e Botërorit nuk merr pjesë në Kampionatin e Kombeve Afrikane

Shkruar nga NEWSPORT
Tensionet Marok – Algjeri, surpriza e Botërorit nuk merr pjesë

Problemet gjeopolitike dhe institucionale midis Marokut dhe Algjerisë reflektohen edhe në futboll. Edicioni 2023 i Kampionatit të Kombeve Afrikane do të nisë në tokën algjeriane të premten, një kompeticion i veçantë që parashikon pjesëmarrjen vetëm nga futbollistë që luajnë brenda vendeve. Megjithatë, Maroku, edhe pse kampion në fuqi, nuk do të jetë aty, dhe shpjegimi vjen nga surpriza e Botërorit përmes llogarive të tyre sociale.

"Ekipi maroken i futbollit nuk mund të udhëtojë në Konstantin, Algjeri, për të luajtur edicionin e shtatë të Kampionatit të Kombeve Afrikane, i cili do të luhet midis 13 janarit dhe 4 shkurtit 2023 dhe për të mbrojtur titullin e kampionit. Si autorizimi i fundit për fluturimin Royal Air Maroc (RAM), fluturimi zyrtar i ekipeve marokene të futbollit, nga Rabat në Konstantin nuk është konfirmuar".-njofton Federata.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga