Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LEGJIONARËT

Jo vetëm Bajrami dhe Gjasula, një tjetër shqiptar vendos rekord

Shkruar nga NEWSPORT
Jo vetëm Bajrami dhe Gjasula, një tjetër shqiptar vendos rekord
Shqiperia

Euro 2024 padiksutim mund të quhet europiani i shqiptarëve. Kjo pasi që në sfidën e parë Nedim Bajrami vendosi rekord me golin ndaj Italisë. Mesfushori shënoi golin më të shpejtë në historinë e Europianëve, teksa gjeti rrugën e rrjetës pas 23 sekondash lojë.

Ndërkohë në sfidën e dytë me Kroacinë do të ishte radha e Klaus Gjasulës të shkruante emrin e tij në historinë e futbollit. “Gladiatori” kuqezi hyri si zëvendësues në pjesën e dytë, teksa shënoi në të dyja portat. Kjo e bën atë lojtarin e vetëm në historinë e Europianëve që arrin të shënojë 2 gola nga 1 në secilën portë.

Por jo vetëm kaq, pasi një tjetër shqiptar mbrëmjen e djeshme vendosi një rekord. Xherdan Shaqiri që mban veshur fanellën e Zvicrës, gjeti rrugën e rrjetës në sfidën ndaj Skocisë. Lojtari me origjinë shqiptare shënoi në minutën e 26-të të sfidës dhe në këtë mënyrë bëhet lojtari i parë që ia del të shënojë në 3 Europianë dhe në 3 Kupa Bote rresht. Në këtë mënyrë duket se shqiptarët kanë “zaptuar” Euro 2024 dhe vazhdojnë të vendosin rekorde në këtë turne dhe të shkruajnë emrat e tyre me “gërma” të arta në historinë e futbollit.  

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga