Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

VENDI

“Skuadra e qytetit me 42 mijë shpirtra që mban emrin e rrugës ku kaloi Çezari”

Shkruar nga NEWSPORT
“Skuadra e qytetit me 42 mijë shpirtra që mban emrin e

Egnatia është bukuria e këtij sezoni në futbollin shqiptar. Skuadra rrogozhinase ka befasuar të gjithë në mënyrën sesi luan futboll, si menaxhohet një ekip, mbështetjen pa kushte nga tifozët që udhëtojnë kilometra për të parë skuadrën e zemrës.

Këtë sezon shkruan historinë me gërma të arta teksa për herë të parë fituan një trofe, atë të Kupës së Shqipërisë dhe do të marrin pjesë gjithashtu për herë të parë në kupat e Europës.

Jehona e këtij suksesi ka shkuar edhe në Itali, nuk mund të mungonte në fakt. Emri i vetë klubit, “Egnatia”, ka tërhequr italianët e “Calcio da dietro” të cilët i kanë bërë një artikull klubit që mban emrin e rrugës historike të perandorisë romake.

-ARTIKULLI-

KËRCIMI I DEBUTUESVE NË KONFERENCËN E RADHËS: KS EGNATIA

Nga bregdeti shqiptar Adriatik i kohëve moderne Durrësi, i quajtur më parë Epidamno, thuhet se është një nga rrugët romake më të vjetra, më të ngarkuara dhe vendimtare në botën klasike. Një rrugë që prek vende mahnitëse si Liqeni i Ohridës, në Maqedoninë e Veriut, shpejton Ballkanin Jugor, prek Pellën, një kryeqytet kohor i mbretërisë maqedonase, Selanikun, udhëkryq vendimtar nga Mesjeta e tutje, dhe kalon përmes Turqisë Europiane deri në portat e Stambollit.

Është rruga Egnatia.

Pranë saj, në seksionin shqiptar ngrihet pesëdhjetë km nga Durrësi, Rrogozhina. Qyteti, 42,000 shpirtra, është shtëpia e pasardhësve të ilirëve të lashtë, myslimanëve nga Epiri Qendror, të cilët iu nënshtruan spastrimit etnik gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u detyruan të ikin në territorin shqiptar. Për shkak të mbetjeve të shumta të rrugës antike, me një gjetje që nuk është origjinale - ju sfidoj të gjeni një ekip që merr emrin e një rruge romake - klubi vendas mund të quhej vetëm Egnatia.

Kështu të paktën u vendos në '98, pasi që nga viti i themelimit, 1934, emrat kanë ndryshuar goxha:

1) Rrogozhina nga viti 1934 deri 1950

2) Puna nga viti 1951 deri 1958

3) 12 Shtator nga 1959 deri 1964

4) Adriatiku nga viti 1966 deri në vitin 1971

5) Vullneti nga viti 1971 deri në vitin 1991

6) Rrogozhina nga viti 1992 deri në vitin 1997

7) Egnatia që nga viti 1998

Pak pëshpërima në historinë e tij, që shpesh e ka parë të zbresë në margjina në nivelet e ulëta të kampionateve shqiptare, deri në sezonin 2020/21 në të cilin merr ngritjen në Kategorinë Superiore.

Këtu jo vetëm që ruan kategorinë, ndryshe nga aventura e mëparshme në elitën e futbollti shqiptar (2003-04) por në sezonin e sapo mbyllur na lejon luksin për të fituar Kupën e Shqipërisë dhe, rrjedhimisht, kualifikimin për në raundet paraprake të Conference League.

A mund të mungojë një bashkëkombas i yni në organikën e një skuadre shqiptare? Padyshim që jo: Francesco Vitobello është një nga zv/trajnerët, ish-nëntrajner i Ballkanit dhe Teutës. Gjurme te tjera italiane i gjeni ne italo-shqiptarin Hysen Memolla, mbrojtes i majte me te kaluar ne Martina Franca, Verona dhe Salernitana - nese ndonjeri nga ju e mban mend ne keto ekipe, ai menjehere bashkohet me Rischiatutto - dhe ne Redi Kasa, lindur ne Parma dhe eshte rritur ne rini sektori Emiljano, para se të transferohej në shtator Sofje dhe më pas në Egnatia. Redi nuk luan në ekipe që nuk kanë emër latin, si duket.

Kush tjetër, përveç italianëve, është si majdanozi kur flet për futboll? Merre shtruar, brazilianët. Egnatia ka dy: Fernando Medeiros, ish-Santos, Portimonense dhe Audax, mesfushor me cilësi të mirë dhe kapiteni, Jackson, në krahun e majtë me një të kaluar në Austri te Vorëärts Steyr i lavdishëm. Vrasësi i Egnatias është pika qendrore, e cila këtu duket se po përqendrohet shumë pak. Raphael Dëamena, për Kategorinë Superiore, është një i krisur i vërtetë: djaloshi nga klasa e ’95 mburret se kaloi kohën në Cyrih, me një fanellë në të cilën shënoi 25 gola dhe 18 asistime në 56 ndeshje para se të blihej, në verën e 2018, për 6 milionë nga Levante. Në Spanjë bëri 15 paraqitje dhe një rrjetë të vetme, para se të endej së pari në Velje në Danimarkë dhe pastaj në Blau Ëeiss Linz. Te Egnatia duket se ka gjetur sërish veten, me 11 gola dhe 7 asistime në 18 paraqitje në top ligën shqiptare. Nëse mendoni se ka shumë elementë që nuk ka gjasa në këtë histori, është normale: mirë se vini në Conference League.

Më 13 korrik, në rrjedhën e raundit të parë preliminar, do të përballen me armenët e Ararat-Armenisë. Do të jetë vërtet e vështirë të kalosh turnin, por për ata që tashmë kanë parë ushtritë e Cezarit, Augustus, Justinianit dhe kontingjenteve të tjera që nëpër mijëvjeçarë kanë kullotur këto territore dhe kanë ecur në këtë rrugë, një ekip me emrin mal mund të jetë në rrugë, edhe pse biblike?

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga