Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

Shitja e Milanit me probleme, Elliot padit në gjykatë: Akuza për zhvatje dhe kërcënim

Shkruar nga NEWSPORT
Shitja e Milanit me probleme, Elliot padit në gjykatë: Akuza për

Elliot ka denoncuar në gjykatën penale në Luksemburg "Blue Skye", filialin "Luxembourg Investment Company" dhe disa drejtorë të dy kompanive që në disa zyra gjyqësore, mes Milanos dhe jashtë Italisë, kishin akuzuar fondin amerikan në lidhje me shitjen e Milanit te RedBird i Gerry Cardinale në gusht 2022.  Zhvatja, keqinterpretimet mashtruese dhe shkeljet në lidhje me legjislacionin kundër pastrimit të parave janë krimet e pretenduara kundër investitorit minoritar të kuqezinjve.

Elliott në aktakuzën e ngritur pranë gjyqtarëve në Luksemburg pretendon se Blue Skye ka bërë akuza shpifëse në procese të ndryshme për të tentuar të marrë koncesione financiare me kërcënime në lidhje me shitjen e Milanit.

Megjithatë, Milani dhe tifozët e tij nuk kanë asgjë për t’u shqetësuar pasi kjo është një çështje mes dy kompanive në fjalë dhe RedBird gëzon të drejta të plota për gjigantët italian e kushdo që të dalë fitues në gjykatë, Gerry Cardinale do të vijojë të jetë në krye të klubit.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga