Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Protesta të dhunshme pas dështimit për në Euro 2024, tifozët bullgarë kërkojnë dorëheqjen e krerëve të Federatës

Shkruar nga NEWSPORT
Protesta të dhunshme pas dështimit për në Euro 2024,

Bullgaria dështoi sërish në kualifikueset e Euro 2024. Kombëtarja bullgare nuk ia doli dot të sigurojë një biletë për në Gjermani dhe ky dështim tashmë nuk ka kaluar pa pasoja.

Tifozët nuk e kanë “kapërdijë” diçka të tillë dhe kanë organizuar protesta, teksa nuk mungoi edhe dhuna mes protestuesve dhe policisë. Tifozët nuk ndalen me kaq, pasi kërkojnë edhe dorëheqjen e krerëve të Federatës së Futbollit në Bullgari.

Protestuesit u mblodhën jashtë stadiumit “Vassil Levski” në qendër të Sofjes për të protestuar kundër udhëheqësisë së Federatës Bullgare të Futbollit (BFS), e udhëhequr nga presidenti Boruslav Mihailov.

Tifozët akuzojnë Federatën Bullgare të Futbollit për keqmenaxhim, korrupsion, mungesë transparence dhe refuzim të vazhdueshëm për të marrë përgjegjësi.

Ata brohorisnin “Dorëheqje”, “Poshtë BFS” dhe “Mihailov jashtë” dhe mbanin pankarta nëpër duar kundër krerëve të BFS.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga