Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

“Milani luan për zonën Champions”, Pioli pas shpalljes Trajner i Vitit: Do ishim pretendentë nëse Napoli nuk do luantë kështu

Shkruar nga NEWSPORT
“Milani luan për zonën Champions”, Pioli pas shpalljes

Stefano Pioli është fituesi i edicionit të 31-të të Panchina d'Oro, çmimi i trajnerit më të mirë në Itali. Trajneri i Milanit u zgjodh më i miri i sezonit të kaluar me 33 vota, përpara Nicola të Salernitana, 4 vota dhe Spalletti me 3 vota. Pas marrjes së çmimit, ai dha intervistën e tij për mediat e pranishme.

"Unë e jetoj profesionin tim me emocion dhe pasion. Duke parë imazhet nga sezoni i kaluar, ne mund të jemi vetëm krenarë dhe të lumtur për atë që bëmë të gjithë së bashku sepse ishte puna në grup dhe puna në komunitet, arritja e një rezultati të jashtëzakonshëm edhe pse nuk ishim pretendent. Në fund, mendoj se kjo bën një ndryshim.

Çfarë do të dëshironit për Milanin sot nga ai Milan i Scudettos?

-Kohezioni dhe kompaktësia. Është e lehtë të jesh skuadër kur gjërat shkojnë mirë, ka qenë shumë më pak e lehtë t'i kapërcesh ato 3-4 javë të vështira. Ne kemi treguar se jemi një grup që duam të kapërcejmë vështirësitë dhe ja kemi dalë.

Natyrisht që ka ende një sezon për të luajtur dhe gjykimet janë të kufizuara në pjesën e parë të sezonit. Tifozët kanë treguar se çfarë do të thotë "ambient i bashkuar". Mund të na kishin krijuar vështirësi, por me pasionin e tyre ndihmuan skuadrën në një moment të vështirë.

A mund të themi me siguri se momenti i fundit ka kaluar?

-Mund të thuhet me siguri se Milani dëshiron të fitojë çdo ndeshje nga tani deri në fund. Tani le të flasim për ndeshjen e ardhshme të vështirë kundër Atalantës, po aq e komplikuar sa vitin e kaluar.

A ka kushtet për të përsëritur sprintin e vitit të kaluar, qoftë edhe me qëllime të ndryshme?

-Ekipi duhet të marrë shumë pikë, ne po luftojmë për katër vendet e para në kampionat, që është një objektiv i rëndësishëm. E kemi parë sa mirë është të luash në Ligën e Kampionëve, duam ta luajmë. përsëri vitin e ardhshëm. Ne duhet të bëjmë më të mirën nga tani deri në fund.

A peshoi Scudetto i vitit të kaluar në disa ndeshje këtë vit?

-Ne ishim në linjë deri në periudhën e famshme të rënies. Dhe atëherë do të ishim ende në radhë nëse Napoli nuk do të bënte kampionatin që po bën. Duhet të jemi të sinqertë duke thënë se Napoli po bën diçka të jashtëzakonshme, duhet të komplimentojmë. Përndryshe, të gjitha skuadrat e tjera të nivelit tonë do të ishin aty për të garuar për kampionatin me vetëm disa pikë, siç ishte sezoni i kaluar.

Mbrojtja me tre për të gjetur siguri.

-Është një zgjidhje më shumë. Ne duhej të përpiqeshim të gjenim zgjidhje dhe të zgjidhnim problemet. Shumë gjëra funksionuan këtë javë, të tjera duhet t'i përmirësojmë, do të insistojmë të përpiqemi të punojmë sa më mirë.

Një dedikim për Panchina d'Oro të marrë së fundmi.

-Të gjithë njerëzit që kanë punuar me mua, asgjë nuk mund të bëhet vetëm.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga