Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Lyon “fërkon” duart, Real Madrid duhet t’i paguajë për “Topin e Artë” të Benzema

Shkruar nga NEWSPORT
Lyon “fërkon” duart, Real Madrid duhet t’i paguajë

Karim Benzema u shpall futbollisti më i mirë në botë për sezonin 2021-2022 duke marrë Topin e Artë në eventin gala të një jave më parë. Francezi nuk kishte rival teksa fitoi me diferencë të madhe votsh pas një sezoni fantastik ku fitoi thuajse gjithçka. Nga ky çmim për Benzema përfiton edhe ish-klubi i tij në Francë, Lyon.

Në kontratën e firmosur në 2009 kur Benzema u transferua te madrilenët, një klauzolë e përfshirë e detyronte klubin mbretëror që të paguante 1 milion euro në rast se sulmuesi do të fitonte Topin e Artë. 13 vite më vonë dhe kjo klauzol duhet të përmbushet me Real Madrid që është mëse i kënaqur ta paguajë këtë shumë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga