Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

KOSOVA

ZYRTARE/ Prishtina me trajner të ri, vendin e Egbo-s e merr tekniku i njohur francez

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ Prishtina me trajner të ri, vendin e Egbo-s e merr tekniku i
Krasniqi dhe Egbo

Pas largimit të Emmanuel Egbo, klubi i Prishtinës ka gjetur trajnerin e ri. Gjithçka është zyrtare dhe vendin e nigerianit do ta marrë trajneri i njohur Jean-Michel Cavalli.

Ky i fundit ka një karrierë të gjatë si trajner, pasi më parë ka drejtuar ekipe të njohur Si Ajaçio, Al Nassr, Lille, Nimes, Al Hilal dhe përfaqësuesen e Algjerisë. Tashmë, 66-vjeçari mbylli së fundmi aventurën me Club Africain, për të nisur një të re në Kosovë, me Prishtinën.

NJOFTIMI I KLUBIT TË PRISHTINËS:

Bienvenu, Monsieur!

FC Prishtina dhe kryetrajneri, Jean-Michel Cavalli kanë arritur akordin për t’i prirë skuadrës në edicionin 2024/25

Francezi 66-vjeçar i lindur në Korsikë të Francës, ish-futbollist për shumë vite i korsikanëve të GFC Ajaçio, ka karrierë të rryer prej trajneri. Ka udhëhequr skuadra në tre kontinente, ndër tjera, klubet e njohura franceze, Lille, RC Paris, US Creteil, Ajaçio, Ionikos Greqi, Al-Nassr nga Arabia Saudite, klubet më të njohura të Afrikës veriore si Ëydad Kasablanka në Maroko, Alger e Oran në Alergji, Al Hilal në Egjipt, ndërsa ka udhëhequr edhe dy Kombëtare afrikane, Algjerinë dhe Niger

“E njoh futbollin e Kosovës, sepse i kam parë ndeshjet e Kombëtares nga koha kur ekipin e udhëhiqte shoku im shumë i ngushtë, Alain Giresse. Puna e trajnerit e ka këtë, lëvizjet e shumta, dje isha në Francë, sot në Kosovë, nesër diku tjetër. Futbolli në Kosovë është në ngjitje dhe tani jam këtu në Kosovë, te emri më i madh futbollit, FC Prishtina, e cila ka stadium të bukur, ka tifozë të shumtë të zëshëm dhe emri saj ka jehuar larg nëpër ndeshje të shumta të garave ndërkombëtare. Klubi ka një president që punon shumë, tepër ambicioz dhe nga oferta u binda të rikthehem sërish në Evropë dhe së bashku synojmë kreun dhe daljen në Evropë”.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga