Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Goli historik i “Dorës së Zotit”, topi dhe fanella e Maradonës do të shiten për 10 milionë paund

Shkruar nga NEWSPORT
Goli historik i “Dorës së Zotit”, topi dhe fanella e

Goli i Maradonës kundër Anglisë në Botërorin e 1986-ës është një ndër golat më ikonik në historinë e futbollit. I quajtur “Dora e Zotit” përshkak se Maradona shënoi me dorë por arbitri e konsideroi të rregulltë.

Fanella e veshur nga Maradona në atë ndeshje është shitur në ankand për shumën e 7 milionë paundëve nga mesfushori i anglezëve në atë ndeshje Steve Hodge i cili në fund të takimit do të shkëmbente bluzat me argjentinasin.

Një tjetër kujtim nga ajo ndeshje do të dalë përsëri në shitje. Është pikërisht topi që shkoi në rrjetë i cili do të hyjë në ankand dh sipas ekspertëve do të kapë vlerën e 3 milionë paundëve.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga