Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Ditët e ardhshme vendimtare për UNITED, Emiri i Katarit bën ofertën e parë për blerjen e “Djajve”

Shkruar nga NEWSPORT
Ditët e ardhshme vendimtare për UNITED, Emiri i Katarit bën

Manchester United mund t’i nënshtrohet një tranzicioni, pasi pronarët aktualë e  kanë nxjerrë në shitje klubin. Shumë emra janë përfolur për të blerë djajtë, teksa së fundmi në skenë ka dalë edhe Emiri i Katarit.

Ofetë prej 4 milionë paund dhe të premten familja Glezar pritet të marrë një vendim shumë të rëndësishëm për të ardhmen e klubit.

Sheiku Al-Thani do të dorëzojë ofertën përmes Autoritetit të Investimit të Katarit, që ka një buxhet prej 370 miliardë paundësh. Familja Glejzër dëshironin 6 miliardë paund për shitjen e aksioneve, por emiri nuk beson se vlera e klubit anglez i kalon 4.5 miliardë paundët dhe nuk do të bëjë një ofertë më të lartë se kaq.

Sheiku Tamim, pasuria personale e të cilit është 1.6 miliardë paund, është gjithashtu edhe pronari i PSGsë, përmes kompanisë “Qatar Sports Investment”. Kjo do të thotë se ai duhet ta regjistrojë pronësinë e klubit të Manchester United në rast se do të shpallet fitues, me një personel të ndryshëm, në mënyrë që të dy klubet europiane të kenë mundësi që të marrin pjesë në kupat evropiane.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga