Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

VIDEO/ Interi kampion i Italisë për herë të 20-të, zikaltërit mposhtin Milanin dhe qepin yllin e dytë në fanellë

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Interi kampion i Italisë për herë të 20-të,
Milan - Inter

Milan 1-2 Inter

Interi është kampion i Italisë. Zikaltërit mposhtën me rezultatin 1-2 Milanin në ndeshjen e vlefshme për javën e 33-të të Serie A.

Ekipi i drejtuar nga Simone Inzaghi zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë, duke e çuar fillimisht ndeshjen në 0-2. Golat për zikaltërit u shënuan nga Acerbi dhe Thuram, ndërsa golin e vetëm për Milanin e shënoi Tomori, por kuqezinjtë nuk reaguan dot më.

Një fitore që e shpall matematikisht Interin kampion, me klubin zikaltër që qep yllin e dytë në fanellë, pasi është titulli i 20-të kampion në histori.

Serie A: Java e 33-të
Stadiumi: San Siro
Arbitër: Andrea Colombo

FORMACIONET ZYRTARE:
MILAN (4-2-3-1):
 Maignan; Calabria, Tomori, Gabbia, Theo Hernandez; Reijnders, Adli; Musah, Loftus Cheek, Pulisic; Leao. Trajner: Stefano Pioli.
INTER (3-5-2): Sommer; Pavard, Acerbi, Bastoni; Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco; Lautaro Martinez, Thuram. Trajner: Simone Inzaghi.

Rastet e ndeshjes:
95+1' Calabria ndëshkohet me karton të kuq.
93' Përplasje fizike mes Theos dhe Dumfries, të dy ndëshkohen me karton të kuq.

84' Vjen momenti i Kristjan Asllanit, shqiptari merr vendin e Calhanoglu.

80' GOL! Tomori shënon për Milanin.

48' GOL! Thuram dyfishon shifrat.

39' Interi pranë të dytit, Maignan shpëton Milanin.

38' Rast i artë nga Thuram.

18' GOL! Acerbi kalon Interin në avantazh.

8' Plas sherri mes lojtarëve.


1' Starton derbi në "San Siro".

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga