Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

Jo vetëm në renditje, Interi bën ‘ligjin’ edhe me tifozët: Rekord në Serie A

Shkruar nga NEWSPORT
Jo vetëm në renditje, Interi bën ‘ligjin’ edhe me
Tifozet e Interit

Është thjeshtë çështje kohe që Interi të fitojë titullin kampion në Serie A për herë të 20-të në histori dhe të vendosë yllin e dytë në fanellë. Mund të jetë historike pasi një fitore në derbin me Milanin i shpall kampionë përpara rivalëve të përjetshëm.

Zikaltërit nuk kanë patur rivalë këtë sezon duke dominuar nga fillimi e deri tani. Jo vetëm në fushën e lojës e në klasifikim, por Interi bën ligjin edhe me tifozët.

 Interistët mbajnë rekordin më numër më të lartë presence në stadium me plot 72,888 tifozë për ndeshje, raporton Clacio & Finanza. Ndjekin kuqezinjtë e Milanit me 71,818 dhe Roma me 62,578.

Renditja e spektatorëve në Serie A (mesatarja)

Inter 72,888
Milan 71,818
Roma 62,578
Napoli 47,248
Lazio 43,391
Juventus 39.778
Genoa 32.076
Fiorentina 29.089
Lecce 26.541
Bologna 25.595
Torino 22.608
Udinese 21.377
Hellas Verona 20.507
Salernitana 18.849
Cagliari 16.136
Atalanta 14.705
Frosinone 14.533
Sassuolo 14.135
Monza 12.159
Empoli 10.272

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga