Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BUNDESLIGA

VIDEO/ Bayer Leverkusen kampione e Bundesligas, supergoli i Xhakës dhe Hat-Trick i Wirtz mbyllin epokën e Bayern Munchen

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Bayer Leverkusen kampione e Bundesligas, supergoli i Xhakës dhe
Granit Xhaka, Leverkusen

Bayer Leverkusen është zyrtarisht kampione e Bungesligas.

"Aspirinat" mposhtën Werder Bremen me rezltatin e pastër 4-0 duke mos e shtyrë për asnjë minutë më shumë festën e madhe. Një sezon fantastik i Leverkusen nën drejtimin e Xabi Alonsos që ka mahnitur gjithë Europën me futbollin spektakolar.

Boniface zhbllokoi rezultatin me 11-metërsh, ndërsa dy supergola të Granit Xhakës dhe Florian Wirtz do të mbyllnin llogaritë. Në fund do të ishte sërish talenti gjerman që do të shënonte të 4-tin e e më pas të  5-tin për Hat-Trick personal.

Bayer Leverkusen i jep fund kështu hegjemonisë prej 1 dekade të Bayern Munchen të cilët kanë fituar 11 titujt e fundit. Për Leverkusen ky është titulli i dytë kampion që vjen pas gati 40 vitesh nga i pari.

Goli i Boniface:

Goli i Xhakas:

Goli i Wirtz:

Goli tjetër i Wirtz:

Goli i Hat-Trik për Wirtz:

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga