Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

728 milionë euro dhe hyn në historinë e futbollit, PSG shifra rekord në sezonin 2021/2022

Shkruar nga NEWSPORT
728 milionë euro dhe hyn në historinë e futbollit, PSG shifra

PSG ka prezantuar edhe shpenzimet për edicionin e kaluar, teksa shifra rekord janë regjistruar nga parizienët. Kampionët e Ligue 1 ne sezonin 2021/2022 kanë shpenzuar shifra marramendëse dhe rrjedhimisht janë më të lartat në historinë e futbollit.

Sipas mediave franceze, plot 728 milionë euro kanë shpenzuar parizienët, 45% më shumë se sezoni i kaluar, që përfaqëson 109% të të ardhurave. Nënshkrimet e Messit, Sergio Ramos, Hakimit dhe Donnarumma-s bënë që lista e pagave të ngrihej edhe më tej, e cila përfshinte tashmë pagat e Mbappe dhe Neymar.

PSG ppësoi gjithaszhtu një humbje prej 369 milionë euro, duke grumbulluar 700 milionë euro në tre vjet, që përfshinte një gjobë nga UEFA me vlerë 65 milionë euro.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga