Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

22 vite karrierë, ish-lojtari i Realit pensionohet nga futbollit: I erdhi fundi një rrugëtimi të jashtëzakonshëm

Shkruar nga NEWSPORT
22 vite karrierë, ish-lojtari i Realit pensionohet nga futbollit: I erdhi

Emmanuele Adebayor ka vendosur të pensionohet nga futbolli në moshën 39-vjeçare. Ish-lojtari i Real Madrid var kështu këpucët në gozhdë pas një karrierë 22-vjeçare.

Ish-sulmuesi Arsenalit, Manchester City dhe Real Madridit e përfundoi karrierën e tij në klubin togolez, AC Semmasi, me të cilin luante që nga korriku i vitit 2021.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë lojtari në rrjetet sociale, ndërsa njoftoi kështu edhe pensionimin nga futbolli i luajtur.

“Nga nivelet më të larta tek ato më të ulëtat, karriera ime si sportist profesionist ka qenë një rrugëtim i jashtëzakonshëm. Faleminderit fansave të mi që ishin aty, në çdo hap të këtij rrugëtimi. Ndihem shumë mirënjohës për gjithçka dhe i emocionuar për atë që do të vijë”, ka shkruar 39-vjeçari.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga