Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

VIDEO/ Braziliania Marta në histori, e para futbolliste që shënon në 5 edicione radhazi të Lojërave Olimpike

Shkruar nga NEWSPORT

Historia e futbollit brazilian nuk shkruhet vetëm te ekipi i meshkujve, por edhe te ai i femrave.

Sulmuesja e lindur në vitin 1986 është bërë pjesë e historisë së futbollit dhe Lojërave Olimpike. 35-vjeçarja realizoi në sfidën e sotme kundër Kinës për të qënë lojtari e cila shënon në 5 edicione radhazi të Olimpiadës.

Edhe pse ekipi olimpik i futbollit duhet të jetë kryesisht e përbërë nga lojtarët U-23, Marta u ftua me kombëtaren dhe shpërblimi ishte shënimi i një goli.

Marta ka shënuar kështu në Lojërat Olimpike në Athinë 2004, Pekin 2008, Londër 2012, Rio 2016 e së fundmi në Tokio 2020 në një total prej 12 golash. Pavarësisht kësaj, ajo nuk ka arritur të ndihmojë Brazilin të shkojë më shumë se medalje e argjendtë olimpike, marrë në 2 raste.

Në total, Marta ka shënuar 111 gola për kombëtaren braziliane.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga