Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Verstappen “nuk sheh” askënd nga pasqyrat, gara e Singapore mund t’i japë kurorën

Shkruar nga NEWSPORT
Verstappen “nuk sheh” askënd nga pasqyrat, gara e Singapore

Sezoni i vjetshëm e Formula 1 pa një garë dhëmbë për dhëmbë mes Hamilton dhe Verstappen që iu deshën edhe metrat e fundit për t’u kurorëzuar me titullin e parë kampion. Ky sezon është komplet ndryshe me holandezin që nuk sheh askënd nga pasqyrat dhe fluturon drejt titullin të dytë.

Me 116 pikë diferencë nga Perez i vendit të dytë dhe në vetëm 6 gara të mbetura, Max Verstappen mund të shpallet kampion që këtë fundjavë. Janë dy kombinime të mundshme.

E para nëse ai fiton garën duke marrë edhe 1 pikshin e xhiros më të shpejtë dhe Perez me Leclerc përfundojnë në vendin e 5 dhe 9 ndërsa e dyta është me Verstappen si fitues gare dhe dyshja ndjekëse të përfundjnë në vend të 6 dhe 10.

Gjithsesi edhe sikur të mos ndodhin këto kombinime atëherë në garën e rradhës, holandezit i mjafton të mbyll garën përpara Perez dhe Leclerc për t’u shpallur për herë të dytë kampion bote.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga