Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Top me mikroçip, UEFA kërkon të eleminojë gabimet dhe kontestimet në Euro 2024

Shkruar nga NEWSPORT
Top me mikroçip, UEFA kërkon të eleminojë gabimet dhe

Teknologjia gjithmonë e më shumë po merr zë vend në futboll. UEFA kërkon që të luhet futboll pa kontestike dhe gabime dhe për këtë po i jepet sa më shumë mundësi teknologjisë që në një farë mënyrë të eleminojë të tilla dyshime.

Pikërisht në kampionatin europian që do të luhet Gjermani në vitin e ardhshëm, ku kombëtarja shqiptare është një prej ekipeve pjesmarrëse. Në Euro 2024 do të përdoret në mikroçip që do të ndihmojë  në përcaktimin nëse ka pasur prekje me dorë dorë para një goli dhe gjithashtu ndihmon me vendimet për pozicionet jashtë loje.

Topi që do të përdoret ka një pamje të paprecedentë që kap çdo lëvizje  dhe ndihmon në vendimarrje për shkak të mikroçipit që mban. Topi quhet “FUSSBALLLIEBE” që në shqip do të thonë “Dashuria për Futbollin”.

Mikroçipi do të ndihmojë edhe VAR-in të ketë një pamje sa më të kompjuterizuar dhe që tregon saktësishtse ku goditet topi, gjithashtu do të gjyrmoihen edhe gjymtyrët dhe do të ketë një parqitje vizuale 3D të skeletit të lojtarëve.

Korniza perfekte për pozicion jashtë loje. Kjo risi do t’u lejojë gjyqtarëve të VAR-it të identifikojnë çdo prekje individuale të topit. Në këtë mënyrë, pozicionet jashtë loje mund të analizohen në kornizën më të saktë kur bëhet pasimi për sulmuesin, si dhe duhet të zvogëlohet koha e shpenzuar për zgjidhjen e incidenteve si goditjet me dorë dhe penalltitë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga