Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LEGJIONARËT

VIDEO/ I pakalueshëm ndaj Liverpool, Berat Gjimshiti shpallet "Lojtari i Javës" në Europa League

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ I pakalueshëm ndaj Liverpool, Berat Gjimshiti shpallet "Lojtari
Berat Gjimshiti dhe Diogo Jota

Berat Gjimshiti ishte më i miri në fushë në ndeshjen e mbrëmshme ku Atalanta humbi 0-1 në shtëpi përballë Liverpool, por bergamaskët u kualifikuan në gjysmëfinale të Europa League falë fitores 0-3 në ndeshjen e parë.

Gjimshiti zhvilloi një ndeshje fantastike, duke qenë i kudondodhur. Sulmuesit e Liverpool e kishin të pamundur të kalonin kapitenin e Kombëtares shqiptare, me këtë të fundit që i futi ‘në xhep’ të gjithë yjet e ekipit anglez.

Kjo paraqitje shkëlqyer e tij nuk kishte si të kalonte pa u shpërblyer. Pas votave të tifozëve, 30-vjeçari është zgjedhur si lojtari më i mirë i javës së Europa League.

Kujtojmë që kapiteni kuqezi ishte në garë me Mancinin e Romës, mesfushori e Marsielle Veretout dhe portierin e Leverkusen Kovar. Por Gjimshti i anashkaloi të gjitha këta lojtarë, duke fituar një çmim mjaft të merituar.

Diçka të tillë e tregojnë edhe statistikat e shtatlartit të Kombëtares kuqezi në sfidën përballë, Liverpool. 6 ndërhyrje të sakta, 13 topa të rikuperuar dhe 73% pasime të sakta ishin statistikat e Gjimshitit që e dërguan drejt fitimit të këtij çmimi.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga