Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Shihej si e ardhmja e Real Madrid, futbollisti var këpucët në gozhdë dhe bëhet…infermier: Kjo punë më bën njeri më të mirë

Shkruar nga NEWSPORT

Pak prej jush mund ta kujtojnë por Royston Drenthe ishtë një nga lojtarët më premtues të futbollit holandez. Performancat me Feyenoord i mundësuan hapin gjigant te Real Madrid në vitin 2007 por me madrilenët luajti 47 ndeshje për e më pas filloi rënia.

Ai luajti te Everton, Hercules, Reading dhe disa skuadra të tjera angleze dhe evropiane, hap pas hapi, deri u zhduk nga harta e madhe e futbollit, për t’u rikthyer sërish në fokusin e publikut. Drenthe është tani 35 vjeç dhe në mediat holandeze është bërë e ditur se ai ka nisur punën në shëndetësi.

“E gjithë familja ime ishte në kujdesin shëndetësor. Tezja Helen është infermiere, nëna ime kujdestare dhe disa vite më parë mendova: Pse të mos ndjek edhe unë mësimet dhe të shoh se si ia dal atje?

Nuk ishin vetëm ide dhe kurse. Kohët e fundit Drenthe është punësuar në departamentin e personave me demencë dhe tha se puna në shëndetësi e bën atë një person më të mirë.

“Unë shoh një anë krejtësisht të ndryshme të botës. Puna më ndihmon të bëhem një person më i mirë në këtë shoqëri. Unë jam mësuar gjithmonë me magjepsjen e futbollit, por kjo më pasuroi si person. Kjo është ajo që kërkoja. Kam luftuar shumë në fund të karrierës sime futbollistike. Fakti që ti e di se çfarë dëshiron të bësh, por në momentin që fillon ta bësh, pyet veten nëse është me të vërtetë ajo që të pëlqen”, shtoi holandezi.

Drenthe nuk e ka braktisur plotësisht futbollin. Ai iu bashkua klubit amator holandez Kozakken Boys. Në sezonin e ardhshëm ai do të luajë për këtë klub.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga