Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Nesër finalja e Copa del Rey, “befason” Carlo Ancelotti: Mund të jetë e fundit…

Shkruar nga NEWSPORT
Nesër finalja e Copa del Rey, “befason” Carlo Ancelotti: Mund

Në prag të ndeshjes finale të Kupës së Mbretit, ku Real Madrid do të përballet me Osasuna, Ancelotti ka folur në konferencën për shtyp.

Sa dëshironi të fitonin titullin?

“Të luash në një finale është gjithmonë shumë emocionuese. Personalisht, gjithmonë mendoj se mund të jetë e fundit. E kam menduar në vitin 2003, dhe nuk ishte kështu, dhe mendoj për këtë sot. Unë kërkoj nga lojtarët që ta shijojnë këtë moment sepse janë ndeshje speciale dhe ne i përgatisim me gjithë dëshirën dhe entuziazmin e botës. Mundëm Caceres, Villarreal dhe Atletico. Kemi ardhur këtu me meritë dhe do të bëjmë maksimumin nesër për të fituar”.

A është e mundur të luash pa menduar për të martën?

“Nesër do të luajmë pa menduar për pasnesër, me gjithë energjinë e botës për të fituar një ndeshje tjetër. Ata janë të gjithë shumë të motivuar. Përgatitja e këtyre ndeshjeve me këtë skuadër është mjaft e thjeshtë.”

A është gati Luka Modric?

“Është dyshimi që kemi. Dje ai u stërvit shumë mirë, pa probleme. Sot do të shohim nëse do të përsëritet, pastaj do të vlerësojmë me të. Nëse ai është rehat, ai do të luajë, kjo është e qartë.”

Çfarë do të luajë Carlo Ancelotti në 11 ditët e ardhshme?

“Një finale e Copa del Rey dhe një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Asgjë tjetër. Nuk po rrezikoj jetën time. E ardhmja ime është e qartë, kontrata ime skadon më 30 qershor 2024, jo nesër.”

A ju duket e drejtë që vazhdimësia juaj në Real Madrid është në rrezik?

“Të flasësh për këtë sot nuk është e saktë. Ajo që dua të them është se kam një dashuri të jashtëzakonshme me presidentin dhe kjo më mjafton. E njëjta gjë me të gjithë klubin, lojtarët…”.

A vlen pak kjo Kupë pa Ligën e Kampionëve?

“Ne jemi të fokusuar në ndeshjen e nesërme. Nëse do të fitonim do të kishim fituar të gjithë trofetë në këto dy vite. Mbyllja e këtij rrethi do të ishte shumë bukur”.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga