Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

"Kur luan kombëtarja toka nuk ndalet", Presidenti i Federatës Italiane Gravina prek me letrën drejtuar tifozëve Azzurrë

Shkruar nga NEWSPORT
"Kur luan kombëtarja toka nuk ndalet", Presidenti i

Festimet e triumfit në Euro 2020 nuk e kanë më jehonën e dikurshme dhe në Itali kanë nisur të mendojnë për të ardhmen.

Megjithatë, presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina nuk ka kaluar pa falenderuar lojtarët Azzurë dhe tifozët e tyre, që këtë herë ishin më të shumtë se asnjëherë më parë. Gravina ka dërguar një letër të hapur për tifozët Azzurrë.

Letra e plotë:

'Bluja na bashkon', e bërtitëm atë në qiellin e Londrës. Më në fund të gjithë së bashku, me krenari dhe një ndjenjë të fortë çlirimi, pas një viti e gjysmë të dhimbshëm.

"Kam shkruar së bashku, sepse asgjë si Azzurro nuk arrin të na bashkojë duke kapërcyer çdo parokializëm. Një ngjyrë që përfshin të gjitha të tjerat dhe çliron pasionin, ajo që na bëri zemrat të rriheshin në unison në një muaj emocionesh të forta. Gjithmonë thuhet se kur luan ekipi kombëtar, vendi ndalet: kjo nuk është e vërtetë!

"Sepse kur luajnë Azzurri, vendi lëviz. Të mbështjellë dhe të përfshirë, në një eksitim frenetik që na kthen te gjërat e mira të jetës, pa frikën e mërzisë. Dhe pastaj këtu jemi përsëri para televizorit me familje të mbledhura ose me një grup miqsh, flamujt në dritare, himni që tingëllon nga ballkonet, pastaj britmat, ulërimat dhe boritë në rrugë. E gjithë kjo për të mbështetur Azzurrin në një rrugë fantastike fituese dhe, në të njëjtën kohë, për të ndjerë veten protagonistë të një pjese të rëndësishme të historisë popullore.

"Një histori që na kthen me një fije trengjyrëshe në një 11 korrik tjetër, atë të vitit 1982, në ngazëllimin e Sandro Pertini në Santiago Bernabeu dhe pastaj përsëri në atë të Presidentit Mattarella në Ëembley, për lumturinë krenare dhe të përbërë të Enzo Bearzot dhe përsëri në karizmën dhe emocionin e Roberto Mancini.

"Kjo kombëtare ka bërë histori dhe do të mbetet atje përgjithmonë. Sepse ajo që ajo bëri, në momentin dhe në mënyrën si e bëri, e nderoi vendin tonë dhe italianët janë krenarë. Kjo kombëtare është Italia sepse sakrifikon veten, qesh, qan, lufton, bie dhe ngrihet. Është ekipi kombëtar i të gjithëve, pa përjashtim. Është ekipi kombëtar për të cilin ne duam të brohorisim sepse përfaqëson ne, një grup i bashkuar i aftë për të kapërcyer vështirësitë gjithmonë me një buzëqeshje në fytyrat e tyre.

"Në fillim të udhëtimit tonë e gjithë kjo mund të dukej vetëm një ëndërr, por Azzurët kanë treguar se ata dinë ta bëjnë atë realitet në krahët e entuziazmit të një vendi të bashkuar. Faleminderit Azzurri, faleminderit të gjithë italianëve. Së bashku kemi fituar Kampionatin e dytë Evropian në historinë tonë," shkruan Gravina në letrën drejtuar tifozëve italianë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga