Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

KUPA E SHQIPERISE

VIDEO/ Egnatia fiton Kupën e Shqipërisë, mposht Kukësin në finale dhe vijon rrugën e lavdisë

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Egnatia fiton Kupën e Shqipërisë, mposht Kukësin
 

Kukësi 0-1 Egnatia
(Ndreca 38')

Kupa e Shqipërisë: Finale
Stadiumi: Air Albania
Arbitër: Juxhin Xhaja

Ndeshja: Egnatia është fituese e Kupës së Shqipërisë për sezonin 2023-2024. Rrogozhinasit mposhtën në finale Kukësin me rezultatin minimal 0-1. Heroi i jeshilëve ishte Edison Ndreca me golin e tij në pjesën e parë.

Një ndeshje me emocione e drithërima deri në minutën e fundit teksa kulmoi në pjesën e dytë. Një pretendim për penallti i Kukësit ndezi atmosferën e cila u ul më pas nga ndërhyrja e VAR. Pak minuta më vonë, Egnatia fiton një 11-metërsh të cilën e pret portieri Tafas duke mbajtur gjallë shpresën për trofe.

Nuk ka gol deri në fund dhe Egnatia shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë për herë të dytë rradhazi dhe të dytin në historinë e saj.

Formacionet zyrtare:

Kukësi (3-5-2): Tafas; Lamçe, Zhongo, Reçi; Dragoshi, Lleshi, Fejzaj, Mingos, Lala; Salami, Solodovnicov. Trajner: B. Devolli
Egnatia (3-5-2): Sherri; Dulysse, Malota, Xhemajli; Fangaj, Zejnullai, Ahmetaj, Fernando, Ndreca; Ibrahimoglu, Montenegro. Trajner: E. Tetova

LIVE:

90+5' Përfundon ndeshja. Egnatia shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë.


86' Kundërsulm 3 kundër 1 i Egnatias, Joel gabon gjithçka duke shpërdoruar një  rast të artë. Më pas Montenegro godet brenda zone dhe gjen reflekset fantastike të Tafas.


79' Penallti për Egnatian, Fernando gabon para Tafas.


74' Kukësi pranë golit, topi largohet në vijën fatale.

72' Kukesi pretendon per penallti, VAR e konsideron te rregullt.


52' Sa pranë golit Kukësi, Franci Lala gabon shënjestër përpara portës së Egnatias.
46' Nis pjesa e dytë.

45+3' Mbyllet pjesa e parë.


38' GOL! Shpërthen festa në "Air Albania", Edison Ndreca kalon në avantazh Egnatian.


31' Fernando kroson për Zejnullain para portës, mesfushori kapet në kundrakohë dhe topi përplaset e Reçi i cili përpak e shtyn në portën e tij.
30' Ndreca hedh një top në zonë, por Zhongo e largon.
26' Ndreca avancon nga e majta dhe driblon Lamçen, por bllokohet nga Zhongo në hyrje të zonës.
19' Lleshi provon gjithashtu nga distanca, por qendrore për Alen Sherrin.


9' Shkëndija e parë nga Egnatia, Montenegro lëshon një predhë nga distanca e cila devijohet mrekullisht nga portieri Tafas
1' Fillon finalja e madhe, Kukësi dhe Egnatia në luftë për trofeun.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga