Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

FORMULA 1/ Sainz pole-position në SHBA, nga pasqyrat sheh kampionin

Shkruar nga NEWSPORT

Piloti spanjoll mundi Leclerc, Verstappen, Perez dhe Hamilton në një kualifikuese shumë të ngushtë. Alonso ishte i 9-ti dhe do të startojë i 14-ti për shkak të ndryshimit të motorit.

Carlos Sainz ishtë shpërthyes në sektorin e fundit për ta nisur këtë të dielë nga pozicioni i parë në Çmimin e Madh të SHBA-së. Ishte i treti në raundin e dytë kualifikues dhe përfundoi më pas në raundin final i pari. Tani është planifikuar një e dielë shumë interesante, nuk ka dyshim, sepse Leclerc ka dhjetë pozita pezullimi dhe nuk do të jetë në luftë për fitore që në fillim.

Ferrari duhet të përqëndrohet te Sainz për të luftuar kundër Verstappen, i cili gjithashtu do të jetë i vetëm për shkak të një tjetër penalltie për Checo Perez. Pra ka një përballje mes Carlos dhe kampionit në fuqi Max. Një fitore e dytë kokë më kokë me dy herë kampionin e botës do të kompensonte shumë ditë gri këtë sezon. Gjithcka është e madhe në Teksas, po ashtu edhe fitoret.

Renditja e garës:

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga