Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Formula 1 në zi, ndërron jetë në moshën 87-vjeçare ish-inxhinieri i Ferrarit

Shkruar nga NEWSPORT
Formula 1 në zi, ndërron jetë në moshën

Mëngjesi i sotëm hapet me një lajm të trishtë për botën e Formula 1 dhe në veçanti për Ferrarin.

Në moshën 87-vjeçare u nda nga jeta Mauro Forghieri, një inxhinier historik që e lidhi pjesën më të madhe të jetës së tij me markën Cavallino, duke kontribuar si drejtor teknik në pushtimin e 7 titujve të konstruktorëve dhe 4 pilotëve ndërmjet viteve 1964 dhe 1983. Për të dhënë lajmet e tij Gazzetta di Modena, vendlindja e inxhinierit, u zhduk.

Përveç Enzo Ferrarit, lidhja e tij me një tjetër emër historik për të apasionuarit pas Cavallino, Gilles Villeneuve, ishte e thellë, por emri i Forghieri lidhet edhe me marka të tjera të mëdha si Lamborghini dhe Bugatti, me të cilët ai bashkëpunoi pas daljes nga SHBA. Maranello.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga