Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Doli në ankand, shitet për 5.8 milionë dollarë fanela e Kobe BRYANT

Shkruar nga NEWSPORT
Doli në ankand, shitet për 5.8 milionë dollarë fanela e Kobe

Është shitur për 5.8 milionë dollar fanela e Kobe Bryant. Kjo fanelë i përket sezonit 2007-2008 dhe doli në ankand nga “Sothebu’s” për shifrën e 5,849,700 dollarë.

Kjo është shuma e dytë më e lartë e paguar ndonjëherë për fanellën e një basketbollisti. Rekordi absolut i takon Michael Jordan në ndeshjen e parë të finaleve të NBA-së të vitit 1998, të shitur në ankand shtatorin e kaluar për 10 milionë dollarë.

Në klasifikimin absolut, mes Jordan dhe Bryant, shkëlqen legjenda Maradona. Fanella e tij e veshur në finalen e Kupës së Botës 1986 për ndeshjen kundër Anglisë, dita ku Maradona shënoi golin me dorë, majin e kaluar është shitur për 9,28 milionë dollarë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga