Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

CHAMPIONS LEAGUE

Libri i artë i Champions/ Mund ta quani “Real League”, Milan ndjek dhe pse 17 vite pa triumf

Shkruar nga NEWSPORT
Libri i artë i Champions/ Mund ta quani “Real League”, Milan
Champions League

Real Madrid fitoi Champions League, pasi mposhti Dortmundin me rezultatin 2 me 0. Ky triumf në “Ëembley” i dha trofeun e 15-të në histori madrilenëve.

Pas tyre qëndron Milanin me 7 trofe, teksa kujtojmë se prej 17 viteve nuk e fiton një të tillë. Me 6 Champions të fituar janë Bayern Munich dhe Liverpool.

Barcelona renditet më pas me 5 trofe, teksa Ajax numëron 4 dhe Manchester United me Interin nga 3. Juventus, Benfica, Chelsea, Nottingham Forest dhe Porto regjistrojnë 2 Champions League të fituar.

Libri i artë mbyllet me Manchester City, Celtic, Hamburger, Steaua e Bukureshtit, Marseille, Dortmund, Feyenoord, PSV dhe Crvena Zvezda me nga 1 të tillë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga