Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Tragjedia që mori mbi 800 jetë njerëzish, Maroku ‘ndal topin’ pas tërmetit katastrofik

Shkruar nga NEWSPORT
Tragjedia që mori mbi 800 jetë njerëzish, Maroku ‘ndal

Ndeshja kualifikuese e Marokut për Kupën e Kombeve të Afrikës kundër Liberisë është shtyrë pas tërmetit shkatërrues në vend. Më shumë se 800 njerëz janë konfirmuar të vdekur pas tërmetit me magnitudë 6.8 afër Marrakech mbrëmjen e së premtes vonë, me qindra të tjerë të plagosur.

Rrjedhimisht, ndeshja kualifikuese e AFCON mes Marokut dhe Liberisë që do të zhvillohej sot në Agadir është shtyrë. Vendimi u konfirmua përmes një deklarate të publikuar në faqen zyrtare të Federatës Mbretërore të Futbollit Maroken.

Homazhet kanë vërshuar teksa numri i të vdekurve vazhdon të rritet, dhe shumë prej yjeve marokenë si Sofyan Amrabat dhe Hakim Ziyech kanë ndërmarrë hapa konkret për t’i ardhur në ndihmë popullit të tyre. Në momentin e shkrimit, konfirmohet se kanë vdekur 820 persona dhe ky numër pritet të rritet në orët dhe ditët në vijim.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga