Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

U rendit i pari në Kupën e Botës në Tajlandë, Briken Calja: Rikthim prej kampioni, mendjet skeptike nuk besuan tek unë

Shkruar nga NEWSPORT
U rendit i pari në Kupën e Botës në Tajlandë, Briken
Briken Calja

Briken Calja është rikthyer protagonist në kampionatin botëror të peshëngritjes. Shqiptari garoi në baderinë B dhe arriti të dalë i pari në dy garësh në Tajlandë.

Një rezultat pozitiv për sportistin shqiptarë, i cili në këtë mënyrë “shkelmon” dëmtimin” dhe merr rezultate të shkëlqyera që vlejnë për kualifikimin në Lojërat Olimpike. Calja garoi në disiplinën 73 kilogram dhe kaloi me sukses të tri provat, 145 kilogramë, më pas 150 dhe në fund 152 kilogramë, por u rendit i 4-ti.

Ndërsa në stilin e shtytjes realizoi vetëm provën e parë me 181 kilogramë. Kaq ishte e mjaftueshme për vendin e parë në këtë disiplinë dhe të parin në dy garësh me në total 333 kilogramë të ngritura. Pas këtij suksesi ka reaguar vetë Brikeni në rrjetet sociale, duke e cilësuar këtë si një rikthim prej kampioni.

“RIKTHIM I FUQISHËM PREJ KAMPIONI

Pas muajsh mundimesh për shkak të dëmtimit, pas muajsh sakrificash dhe lodhjeje, sot ia dola të rikthehem me një rezultat fantastik në Kupën e Botës Thailand 2024, ku arrita nje rezultat shumë të mirë në peshën 73 kg. ????????

Shumë mendje skeptike nuk e besonin të rikthehesha kaq fuqishëm sa sot, por përsëri vërtetova se dëshira për të arritur për të arritur sukses për këtë komb dhe për të qëndruar në majat e këtij sporti janë më të mëdha.

Kompeticioni i sotëm ishte një provë dhe një test mjaft i rëndësishëm për shkak se është i fundit kualifikues për Lojrat Olimpike Paris 2024. ????

Faleminderit në radhë të parë familjes, stafit tim, Bashkisë Tiranë, Ministrisë së Mbrojtjes, Komitetit Olimpik, Federatës Shqiptare,Miqve të mi dhe spitalit onkologjik, ne vecanti Dr.Romeos dhe Dr.Euglentit, për të gjithë mbështetjen që më kanë dhënë! ????

 

Vazhdojmë përpjekjen me sfidën e radhës në Paris.???? ????????????

Brikeni”, ka shkruar peshëngritësi shqiptar.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga