Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

FORMULA 1

Max Verstappen dominon në Kinë, Ferrari pa pilot në podium

Shkruar nga NEWSPORT
Max Verstappen dominon në Kinë, Ferrari pa pilot në podium
Max Verstappen

Max Verstappen ia doli që të  triumfonte në çmimin e madh të Kinës. Piloti i Red Bull vazhdon dominimin e tij edhe në këtë edicion të Formula 1. Verstappen mori suksesin e radhës në garën e Kinës dhe në total, të katërtin.

Me 110 pikë, holandezi mban vendin e parë në renditjen e përgjithshme. Gjithashtu, Verstappen është favoriti kryesor për të marrë titullin. Teksa, gjatë gjithë garës së Kinës, 26-vjeçari nuk e vuri në diskutim fitoren pasi ishte ai që dominoi.

Në vendin e dytë u rendit McLaren, por një paraqitje të mirë bëri edhe Lando Norris. Ndërsa, në podium u ngjit edhe një tjetër pilot i Red Bull, me Sergio Perez që zuri vendin e tretë.

Vendin e katërt dhe të pestë e zunë pilotët e Ferrarit, të cilët u përpoqën deri në fund, por nuk ia dolën që të siguronin të paktën 1 vend në podium. Teksa, i vetmi që nuk ia doli të përfundonte garën ishte finlandezi, Bottas.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FORMULA 1® (@f1)

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga