Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Spanja hedh pas krahëve fitoren me Kosta Rikën, trajneri Luis Enrique: Duhet punë më e madhe, fokusi është te Gjermania

Shkruar nga NEWSPORT
Spanja hedh pas krahëve fitoren me Kosta Rikën, trajneri Luis Enrique:

Spanja e ka nisur me një fitore të thellë aventurën në Kupën e Botës, pasi ka mundur me shifrat 7-0 Kosta Rikën. Një shoë golash nga iberikët në mbrëmjen e sotme, të cilave u mbyllën vetëm nga vërshëllima e arbitrit kryesorë.

Në fundin e takimit ka folur trajneri Luis Enrique, i cili ka lënë pas menjëherë fitoren dhe fokusin e ka tek takimi i radhës ndaj Gjermanisë.

Luis Enrique: "Nuk kam asnjë dyshim që do të luftojmë në ndeshjen e radhës me të njëjtin intensitet, nëse jo me më shumë, sepse Gjermania të motivon. Nuk kam dyshime te asnjë nga 26-të lojtarët. Gjermania mund të na mundë, por nuk do të jetë sepse ne do të luajmë një ndeshje me qetësi apo të mendojmë se gjithçka është arritur.

Ky rezultat na përforcon qartë të gjithëve, por nuk duhet të harrojmë se duhet të luajmë kundër Gjermanisë, e cila duhet të fitojë dhe ne duam të fitojmë nëse vazhdojmë të mendojmë të jemi një opsion real për të shkuar sa më larg. Sot do të festojmë , do të shkojmë të darkojmë e ta shijojmë dhe nesër të fillojmë përgatitjet për ndeshjen ndaj Gjermanisë.

Të gjithë e kuptojmë se koka është shumë e rëndësishme për çdo profesion, për të studiuar, për të jetuar. Ne kemi përdorur një psikolog për vite dhe dukej se ishim marsianë. Ishte e rëndësishme të përballeshim me lojën, të ndihmonim lojtarin, të qetësoheshim. dhe të mos eksitohemi.Kjo skuadër nuk do të relaksohet.Ne do të luajmë në të njëjtën mënyrë me Gjermaninë.Nuk do të lëmë vend për diskutime fare, siç nuk e kemi bërë as sot.

Ka qenë një ndeshje shumë e veçantë për ne. Ne i kemi vënë theks të veçantë fillimit të garës në mënyrën më të mirë të mundshme dhe gjithçka na ka dalë mirë. Spanja historikisht nuk është kombëtare dhe kjo është përvoja ime si lojtar le ta fillojë kampionatin me fitore. Zakonisht është e vështirë për ne dhe sot e kemi thyer atë seri. Ka qenë një natë e mrekullueshme, kundër një skuadre që di të garojë shumë mirë, por ne kemi qenë shumë superiorë në të gjitha aspektet e rëndësishme të lojës.

Gjithmonë kisha lexuar se në kombëtare mungonin golat... Meqë jemi këtu, jemi skuadra që ka shënuar më shumë gola në eventet ku kemi marrë pjesë. Vendimet për lojtarët rezultuan të sakta. Ne e dërguam lojën në atë mënyrë që donim dhe nuk dhamë asnjë rast për shënim kundërshtarit."   

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga