Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Ronaldo dhe Messi futbollistët më të pasur në botë? Gaboheni, ishi i Milanit i lë pas të gjithë

Shkruar nga NEWSPORT
Ronaldo dhe Messi futbollistët më të pasur në botë?

Të gjithë mund të mendojmë se Cristiano Ronaldo apo Lionel Messi janë lojtarët më të paguar në botë sa i përket  botës së futbollit, duke u nisur nga fakti se janë emrat më të përfolur në këtë sport, por jo, nuk është kështu.

Sipas një studimi të publikuar së fundmi nga "Forbes", rezulon se futbollisti më i pasur është Mathju Flamini, ish lojtar i Milanit që ka luajtur me kuqezinjtë në periudhën 2008-2013.

Shuma e tij llogaritet të jetë 12 miliardë dollarë. Sigursht, pasuria e ishit të Milanit bazohet vetëm në rrogën që ai merr te Getafe në Spanjë, ku dhe luan aktulisht, por nga biznesi gjigand që ai ka. Saktësisht para 10 vitesh Flamini u bë bashkëthemelues i GF Biochemicals,  kompani e cila është e specializuar për prodhimin e një acidi që prodhohet nga mbetjet, që shumë shpejt pritet të zëvendësojë naftën dhe benzinën për të prodhuar karburant.

Ky biznes mendohet të jetë një nga më fitimprurësit, që pritet do shtojë akoma më shumë të ardhurat e ish-futbollistit të Milanit.

[gallery columns="1" size="full" ids="218053"]

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga