Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Formula 1/ Ende ka shpresë për Ferrarin, Leclerc "fluturon" në Austri

Shkruar nga NEWSPORT
Formula 1/  Ende ka shpresë për Ferrarin, Leclerc "fluturon"

Charles Leclerc zuri vendin e parë në provat zyrtare të  Austrisë duke marrë një Pole Position të papritur.Francezi ishte më i shpejti në pistë duke lënë pas Lewis Hamilton që ishte 0.259 sekonda më  i ngadaltë se ai, I treti ishte holandezi i Red Bull, Max Verstappen kurse i katërti Valtteri Bottas i Mercedes. 

Një paraqitje mbreslënëse bëri Lando Norris i McLaren që do të niset i gjashti në garën e neserme. Gjermani Sebastian Vettel nuk mori pjesë në sesionin e tretë të provave për shkak të një problemi në makinë dhe do të niset nga vendi i dhjetë. Pas Provave zyrtare FIA e penalizoi britanikun e Mercedes që do të niset nga vendi i pestë. Kjo ishte një paraqitje shumë e mirë e 20-vjeçarit që i jep shpresë "kokëkuqes" për të ardhmen pasi ky sezon ka qenë totalisht i dominuar nga Mercedes. Gara do të zhvillohet ditën e nesërme në orën 15:30.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga