Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

“Jude Bellingham është si Zinedine Zidane”

Shkruar nga NEWSPORT
“Jude Bellingham është si Zinedine Zidane”

Ylli i Real Madridit, Jude Bellingham posedon shumë nga atributet që kishte mesfushori legjendar Zinedine Zidane, sipas Graeme Souness.

Bellingham është zhvilluar në një lojtar fantastik, pasi shkëlqeu me Dortmund përpara se t'i bashkohej Madridit me një transferim prej 103 milionë euro  gjatë verës. Ai është bërë gjithashtu një figurë kryesore për Anglinë dhe Souness beson se ai i ngjan legjendës Zinedine Zidane.

"Unë e jap përshkrimin 'lojtar i madh' shumë rrallë dhe ju e dini shumë mirë tani që kur bëhet fjalë për mesfushorët, unë aplikoj një kritikë veçanërisht të ashpër. Por unë them pa asnjë hezitim se Jude Bellingham mund të jetë në atë grup. Ai ka atributet fizike dhe aftësinë teknike të Zinedine Zidane, për mua, një nga lojtarët më të mëdhenj që ka zbukuruar mesfushën e Real Madridit, por vetëm koha do të tregojë nëse ai arrin ato lartësi. Potenciali i tij duket i pakufishëm.

Ka shumë dimensione në lojën e tij. Ai është një mbulues i zonës, ka teknikë fantastike, një kokë të mençur futbolli mbi supet e një djaloshi, me vite përvojë që ende nuk ka fituar tituj. Ai ka edhe një fizik shumë të mirë. Por është kapaciteti për të parë tre ose katër hapa përpara, diçka që e kanë vetëm lojtarët më të mire e kanë. Ai ka të gjitha atributet për t'u bërë një nga të mëdhenjtë e kësaj loje."

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga