Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

HISTORIKE/ Spanja e femrave mposht Anglinë dhe fiton për herë të parë Kupën e Botës

Shkruar nga NEWSPORT
HISTORIKE/ Spanja e femrave mposht Anglinë dhe fiton për herë

Spanja shpallet kampione bote për femra. “Furia e Kuqe” mposhti në finale Anglinë me shifrat 1-0.

Protagoniste në këtë sfidë padiksutim ishte kapitenia e skuadrës, Olga Carmona, e cila realizoi golin më të rnëdësishëm në karrierën e saj.

Në minutën e 29-të gjeti rrugën e rrjetës, duke i dhuruar kështu spanjolleve titullin Kampion Bote. Kujtojmë se kjo është hera e parë për Spanjën në histori që arrin të fitojë Kupën e Botës.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga