Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

"Gjithçka e kam arritur me djersë, nuk më kanë falur asgjë", Luiza Gega: Nga institucionet dua atë që më takon

Shkruar nga NEWSPORT

Luiza Gega është padyshim një nga sportistet më të suksesesshme në Shqipëri. Atletja ka fituar shumë herë medalje të arta dhe çmime të rëndësishme duke lartësuar emrin e Kombit dhe flamurin kuqezi.

Teksa mëngjesin e sotëm, vetë Gega ka bërë një postim në profilin e saj në “Instagram” ku tregon se është në një kontroll për substancën doping. Ajo gjithashtu shprehet shumë e revoltuar me ministrinë e Arsimit dhe Sportit, për shkak se këta të fundin nuk i kanë dhënë shpërblim për aktivitetet ku nuk ka patur kontroll. Ajo thekson se sportistët duhet të jenë të gatshëm sa herë u kërkohet kontrolli, pavarësisht rethanave. Gjithashtu, Gega shton nga institucionet do vetëm atë që i takon.

Shkrimi i plotë i publikuar nga Luiza Gega:

“Sot e nisëm ditën me doping control. Në fakt shumë po shumë ditë të vitit janë të tilla ku që në pikë të mëngjesit je i detyruar të bësh gjak dhe urinë. Kam që në 2023 që jam në këtë sistem dhe më pëlqen fakti sepse vërtetë dua t’u tregoj qëoftë të gjithë sistemeve apo qoftë dhe të rinjve që gjërat e mëdah arrihen dhe duke punuar fort.

Dhe me gjithë respektin nuk ka asnjë sportist në historinë e Shqipërisë të ketë kryer kontrolle aq sa kryej unë brenda gare & jashtë gare. Dhe si për çudi dje marr vesh që ministria e Arsimit dhe  Sportit nuk më jep shpërblim për një aktivitet ku nuk paska patur kontroll, ku sportistën nuk e dinë nëse ka apo s’ka kontroll, por detyra jonë është të jemi gati sa herë na kërkojnë për të bërë kontroll.

E di çfarë më vjen keq? Që kam gjithë jetën timë që investoj dhe vetëm dy vitet e fundit me ndryshimet e (VKM) kam arritur të marr diçka, sigurisht me djersën time asgjë po asjgë të falur. Edhe këtu gjithmonë gjejnë formë për të bezdisur.

Aq më tepër që jam në vitin më të rëndësishëm, vitin Olimpik. Por për fat të keq askush nuk e kupton rëndësinë e këtij viti. Unë nga institucionet përkatëse për të më thënë “Bravo”, kam nevojë që të më japin atë që më takon dhe të përpiqen më shumë për sportin. Faleminderit & nuk do ta lë me kaq”.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga