Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

FORMULA 1

Formula 1/ Verstappen i pandalshëm, hollandezi shërish në “Pole-Position” edhe në Spanjë (RENDITJA)

Shkruar nga NEWSPORT
Formula 1/ Verstappen i pandalshëm, hollandezi shërish në

Formula 1 starton sot në orën 15:00 në çmimin e madhë të Spanjës. Pas provave zyrtare ditën e djeshme, Max Verstappen do të niset sërish i pari. Piloti i skuderisë së Red Bull, këtë sezon është i pandalshëm teksa po shkon sërish drejt suksesit të titullit kampion.

Me kohën 1:12.272, piloti hollandez do të niset sërish i pari ku pas tij ka, Carlos Sainz të Ferrarit dhe Norris të McLaren. Nga ana tjetër, Hamilton nuk shkon më shumë se vendi i 5-të.

Verstappen me këtë Pole-Postion të arritur, rrit numrin e vendeve të para të fituara gjatë provave zyrtare, duke fituar plot 24 të tilla dhe i dyti radhazi.

Ndërsa piloti i ferrarit Le Clercun nuk arritën të kalojë provat pasi nuk ishte në gjendje të arrinte në kohën e duhur për të arritur në sesionin e dytë.

Së bashku me pilotin nga Monaco, të eliminuar në sesionin e parë të provave zyrtare të Çmimit të madh të Spanjës, ishin edhe Bottas, Magnussen, Albon dhe Sargeant.

PROVAT ZYRTARE:

  1. Max Verstappen (Red Bull)
  2. Carlos Sainz (Ferrari)
  3. Lando Norris (McLaren)
  4. Pierre Gasly (Alpine)
  5. Leëis Hamilton (Mercedes)
  6. Lance Stroll (Aston Martin)
  7. Esteban Ocon (Alpine)
  8. Nico Hulkenberg (Haas)
  9. Fernando Alonso (Alpine)
  10. Oscar Piastri (McLaren)

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga