Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

FORMULA 1/ Verstapen e mbyll me fitore, Hamilton shënon rekordin negativ në karrierë

Shkruar nga NEWSPORT
FORMULA 1/ Verstapen e mbyll me fitore, Hamilton shënon rekordin negativ

Max Verstapen ka arritur të fitojë në Çmimin e Madh të Abu Dhabit. Piloti hollandez ka shkëlqyer duke e çuar në 15 numrin e fitoreve në këtë sezon. Në këtë mënyrë është mbyllur sezoni i Formula 1, teksa vendin e dytë e zuri Charles Leclerc duke lënë pas pilotin e Red Bull, Sergio Perez.

Ndërkaq në vend të katërt u rendit Carlos Sainz. Leëis Hamilton ishte ai që zhgënjeu duke lënë garën para kohe. Për herë të parë në karrierë, anglezi e mbyll sezonin pas asnjë fitore. Pas kësaj gare, Verstappen mbyll këtë edicion me 454 pikë në vend të parë, i pasuar nga Leclerc me 308 pikë dhe Perez me 305 të tilla.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga