Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

FORMULA 1/ Red Bull fiton titullin, Verstappen tre gara për të kaluar Schumacher

Shkruar nga NEWSPORT

Formula 1 zhvilloi mbrëmjen e djeshme në orën 21:00 garën e Çmimit të Madh të SHBA-s në Austin. Në këtë garë, skuderia Red Bull priste të siguronte matematikisht titullin kampion për makina dhe ja doli ta bënte këtë që përkon pikërisht edhe me vdekjen e presidentit të kompanisë së pijes energjitike, Mateschitz, i cili u shua ditën e premte.

Max Verstappen fiton edhe njëherë por kësaj rradhe fitorja nuk i “hynë” në punë për kampionatin, atë e ka mbyllur, por për rekordet e tij. Kjo ishte fitorja e 13 këtë sezon dhe barazon kështu dy legjenda të sportit. Sebastian Vettel pikërisht me Red Bull dhe ikonën, Michael Schumacher. Pilotit holandez i mbeten edhe tre gara për ta bërë për vete plotësisht këtë rekord.

Renditja e konstruktorëve:

Renditja e garës:

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga