Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Diamond League/ Luiza GEGA shkëlqen mes më të mirëve, atletja renditet në “Top-10”-shen

Shkruar nga NEWSPORT

Në Firenze të Italisë po zhvillohet turne i Diamon League, ku marrin pjesë atletët më të mirë nga e gjithë bota. Pjesë e këtij turneu është edhe atletja shqiptare, Luiza Gega. Në garën e 3000 metrave me pengesa ajo u rendit në vendin e 10-të.

Gara ishte shumë e fortë dhe rivaliteti po ashtu, në fund Gega e mbylli vrapimin në kohën 09:11:64. Kjo kohë ka bërë që kampionia shqiptare të ishte shumë pranë thyrjes së rekordit personal, ku ishte vetëm 2 sekonda larg.

Me këtë kohë, Gega ia ka dalë që të kap edhe normën për në kampionatin Botëror. Tashmë Gega shpreson në në një medalje në garat e radhës.

Kujtojmë që në këtë garë, vendin e parë e zuri etiopiania Sembo Almayeu, e dyta u rendit keniania Jackline Chepkoech dhe e treta etiopiania Zerfe Uondemagegn.

[caption id="attachment_695362" align="alignnone" width="1102"]Renditja Luiza Gega Renditja Luiza Gega[/caption]

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga