Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LAJME

Shqipëria përfaqësohet ndryshe në Gjermani, piktura e Guri Madhit krah Picassos në ekspozitën “Art & Football”

Shkruar nga NEWSPORT
Shqipëria përfaqësohet ndryshe në Gjermani, piktura e Guri
Piktura e artistit shqiptar, Guri Madhi

Në Dortmund, në muzeun e futbollit gjerman, është çelur ekspozita “In motion – art & football”, me vepra të 100 piktorëve më të famshëm me temë futbollin.

Krahas Rene Magritte, Paul Klee, Salvador Dalisë, Picassos, Joan Miro e të tjerë, është vendosur edhe piktura e artistit të madh shqiptar, Guri Madhi.

Pikërisht në Dortmund, atje ku kuqezinjtë tanë do të nisin Europianin.

E teksa Shqipëria ka “shkëlqyer” në pikturë, mijëra shqiptarë presin me padurim dhe ndeshjen e parë të kombëtares në “Euro 2024” për ballë Italisë.  Ndeshje e cila do të mbahet më 15 qershor në Dortmund.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga