Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Kampionati Botëror i xhudos, Laura Fazliu i jep Kosovës medaljen e bronztë

Shkruar nga NEWSPORT
Kampionati Botëror i xhudos, Laura Fazliu i jep Kosovës medaljen e
Laura Fazliu

Laura Fazliu ia doli që të fitonte medaljen e bronztë në Botërorin e xhudos në Abu Dhabu.

Xhudisja që përfaqëson Kosovën nuk u ndesh në raundin e parë, ndërsa në të dytin dhe të tretin, Fazliu ia doli të triumfonte në kategorinë deri në 63 kilogramë.

Në duelin e parë, xhudistja shqiptare mposhti kroaten Katarina Kristo, të cilën e dominoi. Ndërsa në të dytën, Fazliu ia doli që të fitonte përballë ruses Dalu Liliashvili dhe duke u kualifikuar në çerekfinale.

Por, në raundin çerekfinal, Laura Fazliu nuk ishte me fat, pasi u mposht nga xhudistja sllovene, Andreja Leski.

Ndërsa për medaljen e bronztë, shqiptarja mposhti Katharina Haecker, duke i dhënë Kosovës medaljen e vetme botërore për këtë vit.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga