Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SPORTMIX

Presidenti i FORMULA 1 i prerë: Nuk ka shumë vende të lira, Audi dhe Porche do të na bashkohen

Shkruar nga NEWSPORT
Presidenti i FORMULA 1 i prerë: Nuk ka shumë vende të lira, Audi

Presidenti dhe CEO i Formula 1 Stefano Domenicali deklaroi se shtimi i ekipeve të reja në rrjet nuk është "një prioritet"; Audi do i bashkohet F1 si prodhues motorësh nga viti 2026, ndërsa Porsche dëshiron të bashkohet pas dështimit të marrëveshjes me Red Bull.

Stefano Domenicali ka pranuar se nuk ka vende të mjaftueshme në Formula 1 për "pilotët e mëdhenj" si Daniel Riçiardo, por beson se sporti nuk ka nevojë për ekipe të reja, pasi ekziston rreziku i "tejmbushjes". Aktualisht ka 10 ekipe dhe 20 vende në F1, që është më pak se shumica e viteve në historinë e sportit, megjithëse një bum në popullaritet ka rritur ndjeshëm kërkesën dhe interesin për t'iu bashkuar rrjetit të F1.

“Si gjithmonë, duhet të jemi të ekuilibruar”, tha Domenicali. "Duhet të shihen të gjitha mundësitë që shtrohen në tavolinë. Të kesh më shumë shoferë... në fund të ditës ka gjithmonë një kufi", përfundoi ai.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga