Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

Gol dhe rekord për Lautaro Martinez, argjentinasi shkruan historinë me Interin

Shkruar nga NEWSPORT
Gol dhe rekord për Lautaro Martinez, argjentinasi shkruan historinë me
Interi  triumfoi 4-0 ndaj Salernitanas ditën e djeshme. Një triumph shumë i rëndësishëm për zikaltërit, të cilët vazhdojnë të jenë lider të Serie A. Në këtë fitore kontribut të padiksutueshëm ka edhe lautaro Martinez. Argjentinasi shënoi një nga golat e sfidës, i cili tashmë kap shifrën e 20 realizimeve në këtë sezon duke kryesuar gjithashtu listën e golashënuesve në kampionatin italian. Por jo vetëm kaq, pasi ky gol e bën kapitenin që të shkruajë historinë me Interin. Kampioni i botës bëhet tashmë lojtari i 3-të në historinë zikaltër që arrin shifrën e 20 golave në 3 sezone radhazi në Serie A. Barazon emra si Giuseppe Meazza, rekordmen me pesë sezone radhazi +20 (1929/30-1933/34) dhe Stefano Nyers me katër sezone (1948/49-1951/52). 20 gola numëron 26-vjeçari këtë edicion, ndërkohë që shënoi nga 21 në 2021/22 dhe 2022/23.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga