Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

ZYRTARE/ Përfundon epoka e Zhang, Interi bie në duart e amerikanëve

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ Përfundon epoka e Zhang, Interi bie në duart e
Zhang

Pritja merr fund. Ka përfunduar epoka e Zhang te Interi. Zikaltërtit bien zyrtarisht në duart e amerikanëve. Bordi aktual drejtues i zikaltërve do të shpërbëhet me dorëheqjen e anëtarëve të Suning.

Kështu Oaktree Capital Management është pronari i ri i Interit dhe njoftimi zyrtar ka ardhur mesditën e sotme. Kjo vjen pas dështimit të shlyerjes së kredisë trevjeçare të dhënë nga Oaktree për kompanitë që kishin në pronësi Interin, e cila skadoi më 21 maj 2024 me një bilanc total prej rreth 395 milionë eurosh.

“Nga  dita e sotme, 22 maj 2024, fondet e menaxhuara nga Oaktree Capital Management, LP (“Oaktree”) janë pronarë të FC Internazionale Milano. Kjo vjen pas dështimit të shlyerjes së kredisë trevjeçare dhënë nga Oaktree për kompanitë në pronësi të Interit, e cila skadoi më 21 maj 2024 me një bilanc total prej rreth 395 milionë eurosh në maj 2021.

Interi do të regjistronte humbje financiare për vitin financiar 2020/2021, kështu që Oaktree siguroi stabilitetin financiar të klubit për të vazhduar punën, duke garantuar gjithashtu pagesën e lojtarëve dhe punonjësve në tre vitet që nga ndërhyrja urgjente e Oaktree. Falë kësaj ndërhyrjeje, Interi ka fituar Kupën e tetë dhe të nëntë të Italisë, Superkupën e gjashtë, të shtatë dhe të tetë dhe “Scudetton” e 20-të dhe yllin e dytë historik, si dhe arriti në finalen e UEFA Champions League për herë të parë që nga viti 2010.

Oaktree është i përkushtuar për arritjen e rezultatit më të mirë dhe për prosperitetin afatgjatë të Interit, me fokus fillestar në stabilitetin operacional dhe financiar të Klubit dhe palëve të tij të interesuara.

Oaktree ka respekt të madh për historinë e Interit, pasionin e lojtarëve, besnikërinë e tifozëve të Interit; ai gjithashtu ka një vlerësim të madh për rolin e rëndësishëm të Klubit ndaj qytetit të Milanos dhe komunitetit sportiv botëror.

Oaktree synon të punojë ngushtë me ekipin aktual drejtues të Interit, partnerët, ligën dhe organet drejtuese të sportit për të siguruar që Klubi të jetë i pozicionuar për sukses brenda dhe jashtë fushës, duke u fokusuar në menaxhimin dhe qeverisjen e fortë me një vizion të rritjes së qëndrueshme dhe të suksesshme.”

Alejandro Cano, Drejtor Menaxhues dhe Bashkëdrejtues për Strategjinë e Mundësive Globale të Oaktree, komentoi:

“Si pronarë të rinj, ne e dimë përgjegjësinë tonë të madhe ndaj komunitetit dhe trashëgimisë historike të Interit. Ne jemi të përkushtuar ndaj suksesit afatgjatë të zikaltërve dhe besojmë se ambiciet tona për Klubin bashkohen me ato të tifozëve të tij pasionantë në Itali dhe në mbarë botën. Fokusi ynë fillestar është stabiliteti operacional dhe financiar i klubit Objektivi ynë është të vazhdojmë suksesin e arritur në fushë me një rrugë rritjeje dhe suksesi afatgjatë”.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga