Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LA LIGA

Pensionimi i Toni Kroos, reagon Real Madrid: Emblemë e klubit, do të mbetesh gjithmonë në zemrat e madrilenëve

Shkruar nga NEWSPORT
Pensionimi i Toni Kroos, reagon Real Madrid: Emblemë e klubit, do të
Toni Kroos

Toni Kroos njoftoi pak më parë tërheqjen nga futbolli i luajtur, ku do të varë këpucët në gozhdë pas Euro 2024. Pensionimin e gjermanit e ka zyrtarizuar edhe Real Madrid.

Madrilenët theksojnë se mesfushori ishte një emblemë e klubit dhe se do të mbetet gjithmonë në zemrat e tifozëve të “Los Blancos”. 34-vjeçari ks shkruar historinë me skudrën spanjolle duke fituar çdo trofe të mundshëm në 10-vjeçarin e tij në “Bernabeu”.

Reali e falenderon lojtarin për kontributin e dhënë, ndërsa i uron suksese në vazhdim. Ndër rreshta klubi nënvizon se Real Madrid do të jetë gjithmonë shtëpia e Toni Kroos.

“Real Madrid CF njofton se Toni Kroos ka vendosur t'i japë fund karrierës së tij si futbollist profesionist pas Euro 2024.

Real Madrid dëshiron të shprehë mirënjohjen dhe dashurinë e tij për Toni Kroos, një lojtar që tashmë është pjesë e historisë së Real Madridit dhe që është një nga legjendat e mëdha të klubit tonë dhe futbollit botëror.

Toni Kroos erdhi në klubin tonë në vitin 2014 dhe ka qenë një lojtar themelor në një nga periudhat më të suksesshme në historinë 122-vjeçare të Real Madridit. Gjatë dhjetë sezoneve në të cilat ai ka mbrojtur fanellën dhe mburojën tonë, ai ka fituar 22 tituj në 463 ndeshje deri më sot: 4 Kupa Evropiane, 5 Kupa të Botës për Klube, 4 Superkupa Evropiane, 4 Liga, 1 Copa del Rey dhe 4 Super. Kupa nga Spanja.

Përveç titujve të tij me Real Madridin, Toni Kroos u bë kampion bote me ekipin gjerman në Kupën e Botës 2014 në Brazil.

Me Bayern Munich, ai fitoi 1 Kupë Evropiane, 1 Kupën e Botës për Klube, 1 Superkupë Evropiane, 3 Bundesligë, 3 Kupa të Gjermanisë dhe 2 Superkupa të Gjermanisë.

Në nivel individual, Toni Kroos është përfshirë tre herë në ekipin e FIFA FIFPRO Ëorld 11, u emërua Playmaker më i mirë në 2014 nga IFFHS dhe fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë në Kupën e Botës U-17 2007 në Kore.

Toni Kroos do të mbetet përgjithmonë në zemrat e të gjithë tifozëve madrilen për përsosmërinë e futbollit të tij dhe për të qenë një lojtar që ka dhënë gjithçka për këtë fanellë, duke përfaqësuar gjithmonë vlerat e Real Madridit.

Ky klub është dhe do të jetë gjithmonë shtëpia e tij. Real Madridi i uron atij dhe gjithë familjes së tij fat të mirë në këtë fazë të re të jetës së tij”, thuhet në postimin e klubit.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga