Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LA LIGA

Koret raciste ndaj Vinicius, burg për tifozët e Valencias

Shkruar nga NEWSPORT
Koret raciste ndaj Vinicius, burg për tifozët e Valencias
Vinicius Jr

3 tifozë të Valencias janë dënuar ditën e sotme. Kjo ka të bëjë me koret raciste ndaj lojtarit të Real Madrid, Vinicius.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi spanjoll nëpërmjet një komunikate zyrtare. Të 3 tifozët janë dënuar me tetë muaj burg dhe u është ndaluar hyrja në stadiumet e futbollit për një periudhë 2 vjeçare.

Tre të akuzuarit kanë pranuar përgjegjësinë e tyre penale dhe kanë kërkuar publikisht falje Vinicius dhe madrilenëve. Një dënim i tillë ndodh për herë të parë në Spanjë dhe ka marrë edhe vëmendjen kryesore.

“Real Madrid CF njofton se Gjykata Hetimore Nr. 10 e Valencias ka dhënë sot, të hënën, 10 qershor 2024, një dënim në përputhje me tre të rinjtë e akuzuar se kanë fyer, me britma dhe gjeste raciste, lojtarin tonë Vinicius Junior në ndeshjen e ligës që u zhvillua më 21 maj 2023 në stadiumin Mestalla midis Valencia CF dhe Real Madrid CF.

Të tre të pandehurit janë shpallur fajtorë për një krim kundër integritetit moral të Vinicius Junior, i rënduar nga veprimet me motive raciste, dhe secili prej tyre është dënuar me tetë muaj burg dhe i është ndaluar hyrja në stadiumet e futbollit për një periudhë prej dy vjet.

Tre të akuzuarit kanë pranuar përgjegjësinë e tyre penale dhe kanë bërë publike një letër ku kërkojnë falje drejtuar lojtarit tonë Vinicius Junior, Real Madrid CF dhe pjesës tjetër të personave që janë ndjerë të denigruar dhe të ofenduar nga sjellja e tyre. Përveçse shprehin keqardhjen e tyre, tre të akuzuarit u kërkojnë fansave në letrën e tyre që të largojnë të gjitha gjurmët e racizmit dhe intolerancës në gara.

Ky është dënimi i parë për akte të kësaj natyre të dhënë nga gjykatat dhe tribunalet penale”, thuhet në reagimin e Real Madridit.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga